PRIDE A JEHO KRÁSA|BRIGHTON 2016 & PRAHA 2017

Miluju Pride. Hodně lidí v České Republice jsou tak naštvaní a nenávistní, když slyší o téhle oslavě, a to mě vždycky trochu rozesmutní. Myslí si, že Pride je ta divná party, kde jsou gayové v kožených oblečcích, a vidí Pride jako urážlivý a obscénní festival. Ale pro mě Pride znamená něco úplně jiného.

IMG_20160806_115518

Pride je pro mě oslavou Lásky. Každého druhu Lásky. Je to oslava možnosti vybrat si, koho chceme milovat, aniž by se na nás lidé zhnuseně dívali. Pride je o toleranci, ale zároveň i o respektu – protože mezi těmito dvěma je veliký rozdíl.

Někteří lidé říkají:

“Já s homosexuály žádný problém nemám. Jen to nemusí dělat na veřejnosti.”

Jenže to je ten obrovský problém, který tito lidé očividně mají. Tvrdí, že tolerují homo/bi/tran/sexualitu, ale ve skutečnosti ji nerespektují. Tolerance podle mě znamená, že se přeneseme přes něco, s čím nesouhlasíme nebo co se nám nelíbí, a snažíme se být s tím v pohodě.

Ale proč bychom proboha nesouhlasili s tím, že se dva lidé milují? Když vidím dva gaye, jak se drží za ruce, je to pro mě něco úplně stejného, jako kdybych takhle viděla muže a ženu. Je to normální. Je to Láska. A nic jiného mě nezajímá.

DSCN1767

Proč by měla být Láska špatná? Proč by měla být nepřirozená? Tihle lidé se tak narodili. Není to jejich chyba, že je přitahuje někdo jejich pohlaví. Navíc, ve skutečnosti jsme skoro všichni bisexuálové – možná jsme jen zatím nenašli tu správnou osobu vlastního pohlaví. Na světě je velice málo lidí, kteří jsou úplně heterosexuální nebo úplně homosexuální.

636023190358451746-1653774447_kinsey-scale-flat

Schopnost plodit spolu děti nemusí nutně znamenat Lásku. Nakonec jde vlastně jen o reprodukci. Ale Láska a dokonce i přitažlivost jsou ovlivněné mentální stránkou z hodně velké části.

Miluju svou mámu, miluju své kamarády, miluju sama sebe, miluju svého ex-přítele a jednou budu milovat svého budoucího partnera. A všechny tyhle druhy Lásky jsou hrozně odlišné, ale přesto krásné. A co je nejdůležitější – nezáleží na tom, jaké pohlaví tito lidé mají. LÁSKA JE LÁSKA.

IMG_20160806_115453

Na svůj první Pride v životě jsem šla minulý rok v Brightonu. Bylo to něco úžasného. Všechny ty barvy, všichni ti veselí a milující lidé. Přísahám, že se na mě každý člověk ten den usmíval. Všude jste viděli přívětivost a přátelskost. Byla tam úžasná atmosféra, byla tam jednota.

Další věc, co miluju na Prideu, je ta barevnost – můžu si vzít tohle skvělé boa a být barevná jako blázen a nikdo na mě neciví, jako kdybych přišla z Lazy Townu (ne že bych se divně neoblékala dennodenně, ehm…)

IMG-20160806-WA0014 - kopie

Tenhle rok jsem s kamarádkami šla na Pride v Praze. Nebylo to tak velké a epické jako Pride v Brightonu, každopádně to mělo své výhody – mohly jsme se okamžitě stát součástí průvodu, tancovat na písničky a následovat další lidi ulicemi Prahy. V Brightonu to moc nešlo, jelikož jejich průvod byl příšerně příšerně dlouhý, navíc se k němu diváci moc nepřidávali, spíš se jen dívali a tleskali a výskali (což bylo svým způsobem taky super).

Před začátkem stál na Václaváku muž, který mluvil o Ježíšovi a o tom, že je homosexualita hřích.

DSCN5478

Lidé se mu většinu času jen smáli, líbali se před ním a dělali si s ním fotky. Taky se snažili diskutovat s ním, ale on jim moc nenaslouchal. Abych byla upřímná, bylo mi ho líto. Říkal, že homosexualita není normální, bla bla, že homosexualita není Láska.

Ale já si dovolím nesouhlasit, stejně jako tahle skvělá paní:

DSCN5480

Ještě jsem si nepřečetla celou Bibli, ale mám za to, že hlavním cílem té knihy je šířit lásku, nebo ne?

Lásku, přijetí a respekt. Jak řekl Václav Havel:

“Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.”

A zvítězí. Ale ne pokud za to nebudeme bojovat.

Bylo by skvělé, kdyby byl Pride zbytečný festival, jak někteří lidé tvrdí, protože by to znamenalo, že jsme vyhráli. Že jsme se povznesli nad nenávist a nerespektování. Že přijímáme Lásku takovou, jaká je, a že se ji snažíme šířit.

Bohužel to tak ale není. Zatím.

DSCN1769

Denisa